Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Pigtittare 7563039



*

nr 756 3039


Pigtittare

sent 1800-tal, höjd: 70


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 april 2012
kl 19:07:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 21:24:04 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
  • 7107 Armband
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:16
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:46
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:28
  • 7113 Hänge
    18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Bruttovikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:45
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:38
  • 7162 Ring
    23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 18:27




Ladda ner broschyr